Amenhotep IV Echnaton. Czy faraon wierzył w JAHWE?!

Czy egipski faraon uwierzył w Boga Jahwe? Amenhotep IV Echnaton jako jedyny faraon w historii zaprzeczył swojej boskości, odrzucił politeizm i przyjął wiarę w jednego boga Atona! Następcy znienawidzili go za to i nie omal wymazali z historii! Co kierowało starożytnym władcą?

Echnaton pochodził z XVIII dynastii i sprawował władzę w Egipcie w latach 1375-1350 p. Chr. W XIV wieku p. Chr. Egipt był największą potęgą na terenie Bliskiego Wschodu. Dzięki brutalnej polityce imperialnej wpływy faraonów sięgały daleko poza granice państwa.

Egipt obfitował w łupy i niewolników. Ówczesny świat, poza wierzeniami starożytnych Hebrajczyków, nie wyznawał religii monoteistycznych. W samym Egipcie nie tylko czczono wielu bogów i bogiń ale sami faraonowie tradycyjnie byli uznawani i sami siebie uznawali za bogów żyjących między ludźmi. Wśród rodziny królewskiej na porządku dziennym były morderstwa i małżeństwa między krewnymi.

Niczym dziwnym nie było małżeństwo i potomstwo faraona z własną córką! Jak więc w takim świecie, w dzisiejszym ujęciu skrajnie niemoralnym i pozbawionym Boga, Echnaton przeprowadził swoją reformę?

CZYTAJ DALEJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here