CZŁOWIEK, KTÓRY URATOWAŁ ŚWIAT! – NIESAMOWITA HISTORIA PUŁKOWNIKA SOWIECKIEJ ARMII!

Radar

Czy jeden człowiek może uratować cały świat? Niemożliwe? Stanislav Petrov jest jednak na to dowodem!

O krok od III wojny światowej

Petrov był podpułkownikiem, służącym w sowieckiej obronie lotniczej. W 1983 roku pracował nad systemem zbrojeniowym „Oko”, czyli radzieckim systemem wczesnego ostrzegania, umożliwiającym wykrycie ewentualnego ataku nuklearnego ze strony Amerykanów. W nocy 26 września 1983 roku podpułkownik pełnił funkcję oficera dyżurnego, którego zadaniem był monitoring systemów ostrzegania. Nagle system wykrył pewne nieprawidłowości. Od razu zadziałały alarmy, a wszystkie komputery, które znajdowały się w bunkrze, zasygnalizowały, że pięć amerykańskich pocisków balistycznych typu Minuteman zostało wystrzelonych  w stronę Sowietów.

Incydent musi zostać zgłoszony

Obowiązkiem Petrova było zgłaszanie tego typu incydentów swoim przełożonym, którzy przekazaliby wiadomość do sztabu generalnego wojska i skonsultowali się z dowództwem w kwestii ewentualnego kontrataku. Petrow czekał… 25 minut. W tym czasie był kompletnie sparaliżowany strachem. Jego umysł zaprzątały różne myśli.

Czas oczekiwania na… wyrok

Każda sekunda zwlekania z powiadomieniem o wystrzeleniu rakiet była stratą czasu. Ustalono przecież, że wojskowi przywódcy i polityczni działacze Związku Radzieckiego muszą zostać o takim fakcie niezwłocznie poinformowani. Petrov wziął słuchawkę telefonu do ręki. Należało wypowiedzieć jedno zdanie, słowa te na zawsze zmieniłyby losy świata…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here