CZY HOMER MÓWIŁ PRAWDĘ? FAKTY I MITY NA TEMAT WOJNY TROJAŃSKIEJ

Wojna trojańska to iście epicka opowieść. Są tam bohaterowie, piękne panie, złoczyńcy, bogowie, boginie i królestwa walczące ze sobą. Oczywiście, biorąc pod uwagę okres, w którym ów epos został napisany, występuje także tam małostkowość, zemsta i powszechne są przypadki boskiej interwencji. Ponieważ do tej pory sądzi się, że mieszają się w Illiadzie prawda z fikcją doprowadziło to niektórych do używania terminu „Mit o wojnie trojańskiej” w odniesieniu do niewiarygodności opowieści.

Rzeczywiście, większość sagi jest prawdopodobnie fikcją. Niemniej jednak niektóre jej fragmenty mogą być oparte na rzeczywistych wydarzeniach. Niestety oddzielenie prawdy od fikcji jest zadaniem monumentalnym, biorąc pod uwagę, że sama wojna jest kwestią sporną.

Opowieść o wojnie trojańskiej pochodzi z epickiego poematu Homera, Iliady.Bogowie podjudzają wojnę między Grekami i Trojanami, która jest dalej utrwalana przez chciwość i żądzę obu królestw, jakkolwiek ich starcie jest heroicznie przedstawiane.W opowieści kryje się wiele postaci, których istnienie można zakwestionować.

Głównymi bohaterami biorącymi udział w wojnie trojańskiej są: Helena Trojańska – dawniej Helena ze Sparty – Menelaos, Agamemnon, Achilles, Parys, Hektor i Odyseusz.Odyseusz, jeden z greckich dowódców, jest z pewnością „tworem” Homera.Czytanie Iliady i Odysei czyni dwie oddzielne opowieści praktycznie jedną, ciężko znaleźć różnicę w stylu.Helena jest żoną spartańskiego króla Menelaosa.Została uprowadzona przez Parysa, aby zostać jego żoną. Parys jest z kolei księciem trojańskim i synem jej króla, Priama.

Porwana przez Parysa do Troi Helena była podobno niesamowitą pięknością

Sama Troja mogła teoretycznie nigdy nie istnieć, co spowodowałoby bardzo wątpliwym istnienie Parysa i jego brata Hektora. Sparta istniała bez wątpienia. Nie ma także króla Menelaosa w znanej spartańskiej historii tamtych czasów. Jeśli chodzi o Achillesa, jest on bohaterem, legendarnym greckim herosem, ale nie ma żadnych namacalnych niż opowieści dowodów o jego umiejętnościach i odwadze, które wsparłyby jego istnienie. Wszystkie te postaci są powszechnie uważane za mityczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here