CZY HOMER MÓWIŁ PRAWDĘ? FAKTY I MITY NA TEMAT WOJNY TROJAŃSKIEJ

Należy zauważyć, że Iliada została napisana w okolicach VIII lub IX wieku p.n.e. Wojna Trojańska prawdopodobnie miała miejsce między 1194 a 1184 rokiem p.n.e., trwając przez cały dziesięcioletni okres.Istnieje wyraźna możliwość, że Homer pisał o wojnie, której „nauczył” się poprzez historię mówioną lub z jakiegoś starszego tekstu, który nie jest dostępny dla współczesnych badaczy.Biorąc pod uwagę minione setki lat, zrozumiałe jest, że Homer musiałby wypełnić wszystkie puste pola swoją fantazją.

Wyglądałoby to tak, jakby ktoś pisał o rozbiorach Polski wiedząc, jakie mocarstwa brały w nim udział i nic ponadto.Homer nie pisał krótkich opowiadań, a epos o Troi z pewnością do takich nie należy, jak wskazuje nawet sam gatunek literacki opowieści.Co więcej, grecki autor umieścił gęstwo w niej postaci bogów.Dlatego, jeśli Homer oparł swoją opowieść na jeszcze starszej, mało znanej historii, większość z niej musiałaby być fikcyjna i można ją de facto za taką uznać.

Dzielny Achilles poniósł śmierć trafiony w swój jedyny czuły punkt - piętę

Prawdopodobne ruiny Troi zostały odkryte we współczesnej Turcji prawie 150 lat temu przez Heinricha Schliemanna. Studium gruzowiska i pozostałości osadnictwa, które obejmuje nie mniej niż dziewięć „warstw” miasta, każda zbudowana na szczycie ruin poprzedniej, pokazuje, że pasuje do opisu Troi i okolic.Te argumenty archeologiczne czynią ten teren najbardziej logicznym kandydatem na Troję.

Jedną z dziewięciu warstw miasta uważa się właśnie za ową Troję Homera. Problem polega na znalezieniu dowodów pokazujących, która warstwa jest właśnie nią. Archeolodzy muszą znaleźć także dowody na toczoną z Grekami wojnę. Mogą szukać śladów zniszczenia spowodowanych przez ogień, ale czy możemy naprawdę zaufać Homerowi? Przecież mógł on wymyślić wojnę, aby dać tło swojej barwnej opowieści. Tak czy inaczej, wciąż nie mamy pewności, że wydarzenia z eposu niewidomego greckiego autora miały rzeczywiście miejsce.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here