OKRUTNA SPARTA. PAŃSTWO UBÓSTWIANE PRZEZ HITLERA! DLACZEGO?

Kiedy przestudiujemy historię w ciągu ostatnich dziesięciu tysięcy lat, raczej nie odnajdziemy wśród znanych organizmów państwowych porównania do absolutnej degradacji społecznej panującej w greckim państwie Sparty. Okazuje się, iż powszechnie znana jako państwo wojowników, Sparta charakteryzowała się bardzo okrutnymi i bezlitosnymi praktykami w sferze życia społecznego. W porównaniu z innymi organizmami państwowymi istniejącymi w starożytności, w Sparcie wszystko było na opak.

Okrucieństwo mieli we krwi

Północnoamerykańskie plemiona indiańskie mogły być okrutne, gdy były w stanie wojny, ale w ich codziennym życiu istniała sprawiedliwość i tolerancja. W najlepszych okolicznościach życie w niewolnictwie było obrazą dla racjonalnego lub logicznego myślenia. Jedyną pociechą dla takich ludzi było to, że niewolnicy często byli cennymi towarami i utrzymywano ich w dobrym zdrowiu, tak jak robi to właściciel, który dba o własne zwierzę hodowlane.

W Sparcie nie było absolutnie żadnych sposobów na wyjście z niewolnictwa. Raz po raz znajdujemy dowody świadczące o niskim szacunku dla ludzkiego życia w tym wojowniczym państwie. Struktura społeczna Sparty, zupełnie niepodobna do egipskiej, pozwalała oczerniać współbraci i zyskiwać satysfakcję w zadawaniu bólu fizycznego, jak i psychicznego oraz w znęcaniu się nad innymi ludźmi.

CZYTAJ DALEJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here