TO NIESAMOWITE! PABLO PICASSO ZAMIESZANY W KRADZIEŻ MONA LIZY? – W 1911 ROKU SKRADZIONO SŁAWNY OBRAZ LEONARDA DA VINCI – PODEJRZENIA PADŁY NA PABLA PICASSA!

Mona Lisa

Kradzieże dzieł pomiędzy ich twórcami, to żadna nowość. Takie przypadki zdarzały się już w historii wielokrotnie. Jednakże wiadomość o tym, iż Pablo Picasso mógł brać udział w kradzieży Giocondy, to rzecz wprost niewiarygodna!

Przedmiot kradzieży

Mona Lisa, inaczej zwana Giocondą, to portret namalowany przez wielkiego, włoskiego artystę epoki Renesansu – Leonarda da Vinci. Obraz uchodzi za jedno z najcenniejszych dzieł malarskich na świecie. Jego wartość szacuje się na prawie 800 milionów dolarów. Dzieło to portret Lisy Gherardini, żony Francesco del Giocondo. Namalowany został farbami olejnymi na białym, gruntowanym płótnie. Datę powstania określa się na lata 1503 do 1506, jednak Leonardo mógł kontynuować pracę nad nim nawet w 1517 roku. Obraz ten został nabyty przez króla Francji – Franciszka I, zaś obecnie stanowi własność Republiki Francuskiej i jest wystawiany na stałe od 1797 roku, w Muzeum Luwr w Paryżu.

Pamiętna data

Najgłośniejszy przypadek kradzieży tego dzieła miał miejsce w dniu 21 sierpnia 1911 roku, kiedy to francuski malarz, Louis Béroud, przybywszy do Luwru odkrył, że brakuje w muzeum właśnie tego obrazu. Malarz chciał wypożyczyć obraz, aby stworzyć własną kompozycję, wzorowaną na Mona Lisie. Początkowo przypuszczał, iż dzieło po prostu oddano do sfotografowania, aby zareklamować muzeum, jednakże po konsultacji ze strażnikami okazało się, że takie działania nie miały miejsca. Obraz po prostu w tajemniczy sposób zniknął ze ściany! Natychmiast zarządzono zamknięcie Luwru na cały tydzień i rozpoczęto śledztwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here