TO NIESAMOWITE! PABLO PICASSO ZAMIESZANY W KRADZIEŻ MONA LIZY? – W 1911 ROKU SKRADZIONO SŁAWNY OBRAZ LEONARDA DA VINCI – PODEJRZENIA PADŁY NA PABLA PICASSA!

Pierwszy podejrzany

Policja brała pod uwagę osobę Géry’ego Piéreta, który już kiedyś dokonał udanej kradzieży dzieł sztuki z tego muzeum. Z racji jednak na fakt, iż funkcjonariusze policji nie zastali go w mieście, udali się do jego pracodawcy – poety surrealistycznego Guillaume Apollinaire’a. Uznano go podejrzanym w sprawie i osadzono w areszcie, gdyż już wcześniej odgrażał się, iż Luwr należy spalić. Równocześnie podejrzenie o nabycie Mona Lisy padło na przyjaciela Appollinaire’go – Pablo Picassa, który niefortunnie zakupił wcześniej kilka kamieni iberyjskich, które Piéret skradł z muzeum w Luwrze.

Oczyszczeni z zarzutów

W toku śledztwa okazało się, że zarówno Picasso, jak i Apollinaire nie mają z tą kradzieżą nic wspólnego. Prawdziwy złodziej został odnaleziony dwa lata po zajściu. Okazał się nim niejaki Vincenzo Peruggia, który pracował wówczas w Luwrze.  Peruggia zabrał obraz i schował się wraz z nim w schowku na miotły. Poczekał tam, aż do zamknięcia muzeum, a później wyniósł obraz niepostrzeżenie, ukrywając go pod połami płaszcza. Złodziej uważał się za prawdziwego włoskiego patriotę, dlatego chciał zwrócić obraz włoskiemu muzeum.

Prawdziwy zleceniodawca?

W 1932 roku gazeta Saturday Evening Post opublikowała nowe fakty, dotyczące tego wydarzenia. Uważano powszechnie, iż ​​mózgiem całej operacji był Argentyńczyk Eduardo de Valfierno, który rzekomo zapłacił kilku mężczyznom, w tym i Peruggii, za kradzież cennego obrazu. Valfierno w owym czasie zlecił francuskiemu konserwatorowi i fałszerzowi Yvesowi Chaudron’owi wykonanie aż sześciu egzemplarzy Mona Lisy, które miały ponoć zostać później sprzedane w Stanach Zjednoczonych.

Słynna Mona Lisa została odnaleziona w mieszkaniu Peruggii. Obraz wrócił do Luwru 4 stycznia 1914 roku. Peruggio został skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności, ale za swój śmiały czyn został okrzyknięty bohaterem narodowym we Włoszech. Dla odmiany przypadkowo zamieszany w sprawę Pablo Picasso, niestety nie zyskał dobrej sławy dzięki tej historii.

Źródło informacji:
http://www.thevintagenews.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here