BRUTALNE PROCESY CZAROWNIC Z SALEM!- JAK SĄDZONO KOBIETY PODEJRZANE O POWIĄZANIA Z DIABŁEM?

Czarownice

Wyobraź sobie jakbyś zareagował 50 lat temu na osobę, która laserem leczy zwyrodnienia stawów kolanowych. Wzbudziłoby to Twój niepokój, ale na pewno i przerażenie. Podobne uczucia ogarniały z pewnością ludzi, którzy w okresie Średniowiecza nie mogli sobie wytłumaczyć inaczej wybitnych zdolności ludzkich, jak tylko przez konszachty z diabłem!

Początki zbiorowej paranoi

Historia procesów czarownic wiązała się z tendencją, która ogarnęła niemal całą Europę w okresie od XIII do XVI wieku. Obawiano się, iż w społeczeństwie żyją osobniki, którym szatan lub diabeł nadał specjalną moc.

W Salem – konserwatywnym miasteczku w stanie Massachusetts – zaczęły się nagle wewnętrzne problemy. Wybuchały konflikty i utarczki. Wszystko to za sprawą przybyłych do miasta uchodźców. Grupa ta spowodowała wyraźny spadek dobrobytu w tym bogatym, portowym  mieście. Dotąd życie, zamieszkujących tam osób, było spokojne, ciche oraz bezproblemowe. Nagle rolnictwo w Salem zaczęło podupadać, kurczyły się rodzinne majątki, a niekorzystne przemiany społeczno – gospodarcze w USA, mające miejsce w tym okresie, jeszcze bardziej podsycały nerwową atmosferę w miasteczku.

Kozioł ofiarny

Zaczęto szukać winnych tej sytuacji. Idealnym rozwiązaniem było wskazanie osób odpowiedzialnych za niekorzystne zmiany. Z racji tego, że w połowie XV wieku nasiliły się  polowania na czarownice, zaczęto bacznie obserwować każdego, kto „dziwnie” się zachowywał. Na celowniku była każda osoba, która w jakikolwiek sposób odbiegała od utrwalonego w tamtych czasach obyczajowego oraz moralnego wzorca. Zazwyczaj były to kobiety, które wyróżniały się z tłumu swą przedsiębiorczością, charakterem lub temperamentem. Były odważne, silne i zaradne. Czasem bardzo piękne. W przypadku mężczyzn oskarżenia o czary także się zdarzały, ale dużo rzadziej.

Pierwsze przypadki opętania przez diabła

Początki zbiorowej histerii poprzedziło kilka incydentów „opętań” wśród mieszkanek Salem. Potem rzekoma fala działania diabła rozlała się po całej miejscowości. Za czarownice uważano kobiety w rożnym wieku, czasem nawet małe dzieci. Często były to osoby bardzo zamożne. Jakiekolwiek tiki nerwowe twarzy, dziwna mimika, gesty, konwulsje ciała czy mówienie niezrozumiałym językiem oceniano jako wynik działania szatana.

Polowanie

Zaczęto intensywne działania, zmierzające do schwytania czarownic. Paranoja ogarnęła całą konserwatywną ludność Salem. Masowe aresztowania kończyły się zazwyczaj wyrokami śmierci. Kobiety nie miały prawa do obrony, zaś ich zeznania były wymuszane brutalnymi torturami – przypalaniem, topieniem – lub też opierały się na domniemanych dowodach w postaci plotek, aluzji, czy krzywdzących opinii środowiska. Dochodziło do absurdalnych sytuacji, gdy ktoś, z powodu  zemsty, potrafił oskarżyć i wydać na śmierć zupełnie niewinne osoby.

Diabeł tkwi w szczegółach

Konserwatywni wieśniacy z Salem wierzyli w Boga i działanie diabła. Uważali, że zsyła on na ludzi opętanie i zmusza ich do podpisania jakiejś księgi czy paktu, dzięki któremu odbiera im duszę. Osoba taka od tej pory służyła w jego armii i sprowadzała na ludzi zagładę. Tego dowodem miały być wszelkiego rodzaju zachowania odbiegające od normy. Na celowniku były szczególnie kobiety. Sędziowie nie widzieli innych przyczyn nieprawidłowości, jak tylko w działaniu szatana, a przecież mogły one tkwić w samej naturze, przyrodzie. Prawdopodobnie dlatego też część populacji z Salem mogła zachowywać się dziwnie, ponieważ de facto zatruła się halucynogennym grzybem o nazwie sporysz, który bytował w zbożu. Spożywanie go, szczególnie w dużych ilościach, mogło wywołać konwulsje, omamy, zaburzenia świadomości czy skandaliczne zachowanie.

Po latach tej zbiorowej histerii i paranoi, która zebrała tak krwawe żniwo, dokonano wreszcie pośmiertnej rehabilitacji zabitych. Stan Massachusetts oddał wówczas cześć zmarłym kobietom – niewinnym ofiarom plotek, intryg i knowań.

Źródło informacji:

https://www.smithsonianmag.com/

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here