KHALED ABDUL-WAHAB. ARAB, KTÓRY RATOWAŁ ŻYDÓW. NIESAMOWITE!

Nazywany „arabskim Schindlerem” Khaled Abdul-Wahab udzielił schronienia Żydom w okupowanej przez Niemców Tunezji. Historyk Robert Satloff od lat zabiega, by Tunezyjczyk został uznany za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Zdaniem uczonego postać Abdula-Wahaba może mieć duży wpływ na poprawę obecnych stosunków arabsko-izraelskich. 

Urodzony w 1911 r. Khaled Abdul-Wahab pochodził z zamożnej rodziny arystokratycznej. W młodości odbył podróże po Ameryce i Europie (głównie Francji), gdzie odebrał staranne wykształcenie z dziedziny architektury i sztuki. W latach 30. ubiegłego wieku zakupił ziemię w Al-Mahdijji, nadmorskiej miejscowości w północno-wschodniej Tunezji.

Podczas II wojny światowej udzielił na swojej farmie schronienia kilkudziesięciu żydowskim sąsiadom, ratując ich w ten sposób przed prześladowaniem ze strony Niemców. W Tunezji nie prowadzono wprawdzie masowych pogromów Żydów oraz nie utworzono tam obozów zagłady,  ale prawo nie chroniło ich przed zabiciem z rąk żołnierzy. 

Historię Abdula-Wahaba nagłośnił w 2006 r. Robert Satloff, żydowski historyk i dyrektor Waszyngtońskiego Instytutu Polityki Bliskowschodniej. Uczony trafił na jego trop podczas zbierania informacji o Arabach, którzy pomagali Żydom w czasie okrutnego konfliktu. Satloffowi udało się porozmawiać z jedną z kobiet ukrywanych przez Abdula-Wahaba i od tego czasu zabiega on o przyznanie mu tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

CZYTAJ DALEJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here