NIEZWYKŁE! HEINZ HEYDRICH. MŁODSZY BRAT „ARCHITEKTA HOLOKAUSTU” RATOWAŁ ŻYDÓW

Reinhard Heydrich w 1934 r. / Fot. Bundesarchiv, Bild 152-50-10 / Friedrich Franz Bauer / CC-BY-SA 3.0

Z początku był zafascynowany nazizmem i nie krył dumy z robiącego karierę polityczną brata. Po śmierci Reinharda poznał jednak straszliwą prawdę, która na zawsze odmieniała jego życie. Odtąd Heinz Siegfried Heydrich robił wszystko, aby ocalić jak najwięcej Żydów. 

9 czerwca 1942 r., Berlin – ulicami miasta przemierza okazały kondukt żałobny z trumną Reinharda Heydricha. Protektor Czech i Moraw zmarł 5 dni wcześniej, w wyniku obrażeń doznanych w zamachu z 27 maja. Podczas ceremonii pogrzebowej swoje mowy wygłaszają Heinrich Himmler i Adolf Hitler.

Czytaj też: NIEZWYKŁE! ALBERT GÖRING. DOBRY BRAT HERMANNA. JEDEN ZABIJAŁ ŻYDÓW. DRUGI IM POMAGAŁ

Kilka dni wcześniej brat Reinharda, Heinz Siegfried, otrzymuje tajemniczy pakunek z dokumentami. Mężczyzna zamyka się w swoim gabinecie i pogrążą w lekturze. Nad ranem jego żona Gerruda zauważa, jak mąż pali gorączkowo wszystkie papiery. „Pamiętam tylko, że do ojca, który właśnie przyjechał z frontu na urlop, w ogóle nie można się było odezwać. Wydawał się nieobecny i jakby skamieniały” – wspominał ten dzień najstarszy syn Heinza, Peter Thomas.

Paczka, którą otrzymał Heinz, pochodziła z sejfu Reinharda znajdującego się w siedzibie gestapo przy Prinz-Albrecht-Straßew Berlinie. Czy znajdowały się w niej protokoły z niechlubnej konferencji w Wannsse, podczas której jego brat przedstawił przybyłym gościom plan eksterminacji europejskich Żydów?

Partyjny dziennikarz

Młodszy o rok brat Heydricha zareagował z entuzjazmem na wieść o wyborze Adolfa Hitlera na kanclerza Rzeszy. Nic dziwnego – w domu Heydrichów od zawsze obecne były idee nacjonalistyczne, wpajane dzieciom przez ojca Brunona.

Niedługo po dojściu nazistów do władzy Heinz został mianowany do stopnia Obersturmführerera SS (porucznika) i rozpoczął wydawanie partyjnej gazety „Die Panzerfaust”, w której publikował wieści z frontu oraz wychwalał nowe władze niemieckie. Od dziecka dobrze dogadywał się ze starszym bratem Reinhardem. To właśnie Heinz rozbudził w późniejszym „rzeźniku Pragi” zamiłowanie do szermierki, wyzywając go na liczne pojedynki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here