NIEZWYKŁE! HEINZ HEYDRICH. MŁODSZY BRAT „ARCHITEKTA HOLOKAUSTU” RATOWAŁ ŻYDÓW

Heinz angażował się w działalność NSDAP do czasu tragicznej śmierci brata, który pod koniec maja 1942 r. został zaatakowany przez czechosłowackich partyzantów. Niedługo przed jego pogrzebem poznał straszliwą prawdę – dowiedział się o planie „Ostatecznego  Rozwiązania”, w którym Reinhard odgrywał niebagatelną rolę…

Dobry Heydrich 

„Od czasu śmierci brata, jego [Petera Thomasa] ojciec  stał się >>innym człowiekiem<<, >>był przygnębiony, melancholijny i bardzo poważny, podczas gdy wcześniej tryskał humorem – był swobodny i pełnym temperamentu mężczyzną, który ewidentnie kochał życie<<” – opisuje przemianę Heinza Mario R. Dederichs  w książce „Heydrich. Twarz zła”.

Oszołomiony Heinz z miejsca  przystapił do „odkupienia grzechów” brata. Odtąd jego drukarnia, w której wypuszczano agitacyjne broszurki i artykuły przychylne Hitlerowi, stała się oknem życia dla Żydów. Heinz dniami i nocami wyrabiał fałszywe dokumenty tożsamości, które miały uchronić wielu ludzi przed obozami koncentracyjnymi.

Każdy falsyfikat był przez niego osobiście stemplowany i podpisywany. Za pomocą tych dokumentów wybrane przez Heinza rodziny żydowskie mogły bez przeszkód wyjechać z Trzeciej Rzeszy do bezpieczniejszych miejsc – głównie Szwajcarii i Skandynawii. Wśród ocalonych była m.in. żydowska żona słynnego niemieckiego aktora Karla Johna. Dzięki Heinzowi udało jej się przedostać przez Danię do Szwecji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here