NIEZWYKŁE! XXI WIEK W WIZJACH NIKOLI TESLI

Roboty i koniec głodu na świecie

Kolejną zmianą według Tesli będzie pokonanie głodu na świecie. Podstawą jadłospisu staną się miód, mleko i pszenica, a gleby będą urodzajne dzięki azotowi pozyskiwanemu z powietrza. W ten sposób żywności wystarczy dla całej populacji na Ziemi. Pod tym względem przewidywania Tesli sprawdziły się. Jak pisze argentyński dziennikarz Martín Caparrós, autor głośnej książki „Głód”: „Fakt, że co roku dziesiątki milionów mężczyzn, kobiet i dzieci umierają z głodu, jest skandalem naszego stulecia. (…) w obecnym stanie rozwoju rolnictwo światowe zdolne byłoby wyżywić bez problemu dwanaście miliardów ludzi (a więc ok. dwa razy więcej niż wynosi populacja całej planety – przyp. autora)”.

Zdaniem Tesli w XXI w. zostanie także zredukowane spożycie mięsa, a z mody wyjdą kawa, herbata i tytoń. Wciąż popularny będzie za to alkohol, określany przez naukowca mianem „eliksiru życia”. Tesla prognozował, że zniesienie używek nie będzie odbywało się pod przymusem, ale ludzie zaczną po prostu prowadzić zdrowszy tryb życia.

Uczony twierdził także, że znikną niektóre zawody, ponieważ monotonne prace będą wykonywane przez roboty (warto zauważyć, że dziś wielu naukowców zakłada bardzo podobny scenariusz). Wzrośnie także użycie energii wodnej, a ludzkość zdoła ograniczyć klęski żywiołowe.

Jak widać, niektóre z wizji Tesli okazały się całkiem trafione. Pozostałe również mają szansę się kiedyś ziścić, jednak jak zauważył sam naukowiec – przyszłość zawsze potrafi nas zaskoczyć. W końcu nawet tak wielkiemu umysłowi jak Tesla nie udało się przewidzieć powstania internetu…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here