ZWIĄZEK RADZIECKI CHCIAŁ PRZYSTĄPIĆ DO PAŃSTW OSI! DLACZEGO DO TEGO NIE DOSZŁO? SZOK!

Rbbentrop witający Mołotowa w Berlinie, listopad 1940 r. Fot. Bundesarchiv, Bild 183-1984-1206-523 / CC-BY-SA 3.0

W połowie listopada 1940 r. przybył do Berlina ludowy komisarz spraw zagranicznych Wiaczesław Mołotow, aby omówić możliwość przystąpienia Związku Radzieckiego do Paktu Trzech. Sojusz zakładał wspólny atak Wehrmachtu i Armii Czerwonej na terytoria brytyjskie. 

Z początku nic nie zapowiadało, że Adolf Hitler kiedykolwiek pomyśli o zawiązaniu sojuszu obronnego z Józefem Stalinem. 25 listopada 1936 r. japoński dyplomata Kintomo Mushakoji podpisał z Joachimem von Ribbentropem pakt uderzający bezpośrednio w Związek Radziecki. Dokumentem tym był tzw. pakt antykominternowski, zakładający wspólną walkę Niemiec i Japonii przeciwko Międzynarodówce Komunistycznej (Kominternowi) – założonej w Moskwie organizacji, mającej na celu propagowanie na świecie idei komunistycznych.

W 1937 r. do paktu dołączyły Włochy, a trzy lata później wszyscy sygnatariusze podpisali porozumienie znane jako Pakt Trzech. Od tego czasu oficjalnie zaczęło funkcjonować  pojęcie „Państwa Osi”, użyte po raz pierwszy przez Mussoliniego na określenie zawartego wcześniej układu o przyjaźni pomiędzy Włochami i Niemcami (Duce stwierdził, że oba państwa będą tworzyć „oś”, wobec której zostaną podporządkowane pozostałe nacje europejskie).

Podpisanie paktu antykominternowskiego. Fot. Wikimedia Commons (domena publiczna)

Nieoczekiwana propozycja

Nic dziwnego, że w tej sytuacji opinia publiczna zareagowała zdziwieniem na podpisany w sierpniu 1939 r. układ o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i ZSRR. Tymczasem zadowoleni ze swojego politycznego sukcesu Niemcy żartowali między sobą, że wkrótce do paktu antykominternowskiego przystąpi sam Stalin. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że niektórzy uważali takie rozwiązanie za całkiem możliwe.

CZYTAJ DALEJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here