Niesamowite życie rybaka, który naśladował Jezusa!

Pierwszy papież Kościoła i przywódca apostołów! Wielki przyjaciel i uczeń Pana Jezusa ale momentami… zdrajca! Przedsiębiorca, wędrownik, przywódca, więzień, czy może męczennik? Przyjaciel czy przeciwnik świętego Pawła? A może wszystko naraz? Kim był święty Piotr?

 

Nowa praca

Szymon był synem Jana i pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Tyberiadzkim. Trudnił się fachem rybaka, podobnie jak jego ojciec. Najwłaściwiej należy go jednak określić jako przedsiębiorcę, gdyż posiadał łodzie i zatrudniał ludzi do pomocy. Prowadził swoją działalność na terenie Galilei. Jednym z takich jego pomocników, lub być może wspólników był jego brat, Andrzej. To właśnie on zapoznał Szymona z Jezusem. Innymi wspólnikami byli Jakub i Jan, synowie Zebedeusza. Według historyków pierwsze zetknięcie z Jezusem musiało mieć miejsce przed 31 rokiem. Ocenia się, że Szymon mógł mieć już wcześniej styczność z nowymi koncepcjami duchowymi, gdyż łowił w pobliżu rzeki Jordan, gdzie nauczał w tym okresie św. Jan Chrzciciel! Według ewangelii Szymon przystał na propozycję bycia uczniem Pana Jezusa dopiero po cudownym połowie. Można więc wnioskować, że jako prężny przedsiębiorca był sceptyczny początkowo wobec tajemniczego uzdrowiciela i potrzebował konkretnych dowodów na jego wiarygodność. Inaczej niż jego brat, który został uczniem Chrystusa wcześniej. Wrażenie jakie Jezus wywarł na Szymonie musiało być jednak ogromnie wielkie, gdyż przedsiębiorca zostawił swoje dotychczasowe życie. Porzucił znajdujący się w Kafarnaum dom – dziś znajduję się tam kościół – oraz rodzinę, a także przedsiębiorstwo. Przyjął też od swojego mistrza nowego imię brzmiące Piotr, czyli „skała” z greckiego.

 

Jako uczeń

 

Piotr wyróżniał się na tle innych apostołów. Jako pierwszy uznał Jezusa za Mesjasza. Niejednokrotnie dawał pokaz potężnej wiary. Między innymi podczas sztormu na jeziorze galilejskim kiedy przywołany przez Jezusa szedł do niego po wodzie. W oczach Jezusa był jednym z najbardziej zaufanych uczniów. Świadczy o tym Ewangelia. Piotr był świadkiem tak ważnych wydarzeń w życiu Jezusa jak przemienienie na górze Tabor, czy modlitwa w ogrodzie Getsemani. Piotr nie krył swojej natury przywódczej, która była częścią jego charakteru. Ujawniała się ona do tego stopnia, że w niektórych sytuacjach święty Piotr zaprzeczał nawet samemu Jezusowi! Tak było kiedy Piotr nie zgadzał się na męczeńską śmierć swojego mistrza, za co ten zganił go bardzo ostro słowami:

 

Zejdź mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie” – cytat z Ewangeli Marka (8, 31-32).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here