21 gramów – czy tyle waży LUDZKA DUSZA? Eksperyment dr MacDougalla

10 kwietnia 1901 r., przeprowadzono niezwykły eksperyment, a miał on miejsce w Dorchester, w stanie Massachusetts. Dr Duncan MacDougall zamierzał udowodnić, że ludzka dusza ma masę, a zatem można ją zmierzyć.

Ile waży ludzka dusza?

Dr MacDougall przeprowadził ten eksperyment na sześciu umierających pacjentach, którzy zostali umieszczeni na specjalnie wykonanej skali wagi Fairbanks, tuż przed ich śmiercią. Intencją dr MacDougalla było zważenie każdego ciała przed i po śmierci, w celu określenia różnic mierzonych delikatnymi wahaniami. Pacjenci zostali wybrani na podstawie ich rokowań, mówiących o zbliżającej się śmierci. Dwóch pacjentów cierpiało na gruźlicę, a grupa składała się z 5 mężczyzn i jednej kobiety.

W towarzystwie czterech innych lekarzy, dr MacDougall dokładnie zmierzył wagę swojego pierwszego pacjenta przed śmiercią. Po śmierci owego nastąpiło interesujące wydarzenie.

„Nagle, w związku ze śmiercią, koniec belki opadł, powodując uderzenie o dolną poprzeczkę i pozostając tam bez odbicia. Strata została ustalona na trzy czwarte uncji”.

Eksperyment kontynuowano u następnego pacjenta z takimi samymi wynikami, co było niejakim zaskoczeniem dla badaczy. Dr MacDougall uważał, że podjął się czegoś niezwykłego. Cytat z artykułu New York Times z 11 marca 1907 r. Przedstawia historyczny moment:

„Natychmiastowe życie ustało, gdy przeciwległa skala spadła z nagłym zdumieniem – jakby coś nagle zostało zerwane z ciała. Natychmiast wykonano wszystkie zwykłe obliczeni, aby zmierzyć fizyczną utratę wagi i okazało się, że wciąż nie ma prawie funta brakującej wagi”.

Dr MacDougall przeprowadził iście pionierski eksperyment dotyczący ludzkiej duszy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here