POMOCNIK KAŻDEJ PRZYZWOITEJ WIEDŹMY I CZCZONE BÓSTWO – CZY CZARNE KOTY PRZYNOSZĄ PECHA?

Przesądy przewędrowały kontynenty

W następnych wiekach angielscy purytanie „zabrali” ze sobą przesądy dotyczące czarnego kota do Ameryki.Wciąż bardzo uwikłani w nieuzasadnione wierzenia, purytanie nienawidzili wszystkiego, co wiązało się z czarownicami lub diabłem.Przykładem tego są choćby słynne procesy wiedźm z Salem.Purytanie potrafili także hurtowo mordować czarne futrzaki we wtorek wypadający przed Wielkim Postem.

W rezultacie przesądy przyklejone do czarnego kota zostały osadzone w amerykańskiej historii i wielu ludzi wykorzystywało to, aby mieć wytłumaczenie dla swoich sadystycznych zapędów. Ostatecznie czarny kot – jedna z maskotek związanych z  Halloween – został stworzony ze szkodą dla prawdziwych kotów w całym kraju. Nadal straszy się dzieci na świecie czarownicami i ich diabelskimi pomocnikami, w postaci czarnych kotów właśnie. Jednak owe futrzaki nie zawsze były uważane za przynoszące pecha. W niektórych czasach nawet je czczono.

Egipt kocim rajem na Ziemi

Kiedy tysiące lat temu oswojono koty na Bliskim Wschodzie i w Egipcie, nabrały one specjalnego znaczenia.Egipskie czarne koty cieszyły się wielkim szacunkiem ze strony faraona i jego urzędników, z racji tego, iż nieustannie tępiły szeregi armii szczurów, pilnując tym samym zapasów w pałacach możnych.Miały one nawet swoją własną boginię, Bastet, która była częściowo kotką, a częściowo kobietą i zapewniała szczęście kociarzom.

Koty w Egipcie były postrzegane jako ucieleśnienie bogów i z tej racji nawet je czczono. Tak więc zabicie kota, nawet przypadkowo, było zagrożone karą śmierci. Miłość i szacunek Egipcjan do ich czarnych pupili były tak silne, że właściciele często mumifikowali swoje koty, gdy te zdechły. Rodziny opłakiwały ich śmierć, jak gdyby odszedł członek rodziny. Bardzo często grzebano też same koty wraz z ich zmarłymi właścicielami.

            W starożytnym Egipcie koty cieszyły się wręcz boską estymą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here