WIELKIE ZDERZENIE czy TWÓR OBCEJ CYWILIZACJI – TAJEMNICZE POCHODZENIE KSIĘŻYCA

Być może ze względu na to, że jest to największy obiekt  na naszym niebie, księżyc od dawna fascynuje ludzkość. Wiele cywilizacji na całym świecie ma własny folklor o efektach i mocach Księżyca, niektóre z nich z pewnością są bardzo dziwaczne. Opowieści o Księżycu i jego wpływie na funkcjonowanie ludzi na Ziemi są niezliczone i różnią się znacznie w zależności od kultury.

Jak powstał nasz satelita?

Jedną z teorii tłumaczącą powstanie naszego gwiezdnego sąsiada jest hipoteza naukowa traktująca o Wielkim Zderzeniu , która zakłada, że ​to ​gwałtowna kolizja między Ziemią a dużym ciałem niebieskim była katalizatorem powstania Księżyca. Istnieją jednak dwa przeciwstawne poglądy na temat tej teorii: model niskoenergetyczny, w którym księżyc został rzekomo uformowany przez szczątki pozostawione z obiektu, który uderzył w Ziemię; i inny, wysokoenergetyczny model, w którym obiekt, który zderzył się z naszą planetą rozprysł się na skutek kolizji, a jego szczątki wyparowały w niezmierzonej przestrzeni kosmicznej, pozostawiając chmurę ziemskich szczątków, która to ostatecznie utworzyła właśnie księżyc.

Mechanizmy odpowiadające za powstanie naszego satelity wciąż nie są definitywnie znane

Badania z 2001 r. wykazały, że znaczna część składu chemicznego Księżyca pokrywa się ze składem naszej planety, ale nie było to na tyle pewne, aby wyciągnąć definitywny wniosek potwierdzający hipotezę Wielkiego Zderzenia. Obecnie pojawiły się dosyć świeże, nowe badania, które rzucają dokładniejsze światło na ową zagadkową kwestię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here