Geniusz z nerwicą natręctw – niezwykłe przypadki z życia Nikola Tesli

Każda lista genialnych wynalazców w historii byłaby niepełna bez Nikoli Tesli na szczycie. Tesla nie był po prostu genialny: jego wynalazki zmieniły świat w sposób, który jest nadal widoczny każdego dnia. Jednak pomimo posiadania hipnotyzującej inteligencji i altruistycznego serca, Tesla przeżył trudne życie, które stało się jeszcze bardziej tragiczne w późniejszych latach. Wszystko zaczęło się w ciemną i burzliwą noc …

Wielki wynalazca miał być „dzieckiem ciemności”

Choć Tesla był większy niż życie, popularna legenda o tym, jak (i ​​kiedy) się urodził, może być trochę zbyt filmowa, by była prawdziwa. Według książki  o Nikoli Tesli z serii „Hourly History” dowiadujemy się, że Tesla przyszedł na świat w 1856 roku, w obecnej Chorwacji i działo się to pośród straszliwej burzy. Tak, zgadza się, wielki badacz elektryczności podobno narodził się podczas huku i błysku piorunów. Burza była rzekomo tak zła, że ​​zabobonna położna, przestraszona powiedziała matce Tesli, że z powodu nieprzyjemnej pogody, dziecko będzie „dzieckiem ciemności”. Na szczęście matka Nikoli nie wzięła do siebie bzdurnego wieszczenia i natychmiast powiedziała położnej: „Nie, on będzie dzieckiem światła”. Tak rodzą się opowieści o superbohaterach.

Trudno powiedzieć, czy te podanie jest prawdziwą opowieścią czy tylko zabawnym „mitem”, ale jeśli Tim Burton kiedykolwiek wyreżyseruje film o życiu Tesli, spodziewamy się zobaczyć tę scenę na samym początku.

Tesla rzekomo przyszedł na świat podczas okrutnej burzy, zdjęcie z 1890 r.
fot.  (wikimedia-commons)

To dzięki matce wybrał swoją drogę życiową

Niezależnie od tego, czy Nikola Tesla narodził się podczas rozszalałej burzy, wiemy, że jego niezwykły mózg zaczął zagłębiać się w nauce od najmłodszych lat. Jako chłopiec , młody Nikola był rozdarty w dwóch kierunkach. Jego ojciec był serbskim ortodoksyjnym kapłanem, który chciał, aby jego syn podążył za jego religijnym powołaniem, podczas gdy jego matka była wynalazczynią, która lubiła majsterkować przy pomocy sprzętu gospodarstwa domowego. Gdy kobieta zapoznała swojego syna z nauką, przyszłość chłopca była już jasna. Biorąc pod uwagę wpływ, jaki wywarła praca wielkiego wynalazcy wydaje się, że świat nauki powinien podziękować za to jego matce.

Marzył o prowadzeniu badań w USA

W każdym razie, Nikola uwielbiał zajmować się nauką, a studia i badania zagnały go do Austrii, Pragi i Budapesztu, gdzie pracował w Centralnej Centrali Telefonicznej. To właśnie w Budapeszcie, pewnego dnia, spacerując po parku nagle wpadł na pomysł czegoś, co kiedyś będzie nazwane silnikiem indukcyjnym, jednym z jego największych wynalazków. Jednak Tesla nie pozostał zbyt długo w Budapeszcie. Marzył o wypłynięciu do Stanów Zjednoczonych i w wieku 28 lat w końcu to zrobił. Niedługo po wylądowaniu na skalnych brzegach Ameryki, poznał człowieka imieniem Thomas Edison.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here