Semaq Beri – NIESAMOWITE plemię, które odbiera świat WĘCHEM

Węch ma reputację ważnego, ale drugorzędnego zmysłu ludzkiego. Jednakże istnieją na świecie społeczności, które całkowicie wyśmiałyby owe twierdzenie…

 

Zmysł powonienia jest dla nich najważniejszy

Semaq Beri, łowcy-zbieracze, żyjący w tropikalnych lasach po wschodniej stronie Półwyspu Malajskiego w Azji Południowo-Wschodniej, nazywają różne zapachy równie łatwo, jak zwyczajni ludzie nazywają kolory – takiego zdania są: psycholingwista Asifa Majid i językoznawca Nicole Kruspe. Jednak farmerzy ryżowi Semelai, którzy mieszkają w leśnych osadach niedaleko Semaq Beri i mówią językiem blisko spokrewnionym, uważają, że zapachy są dużo trudniejsze do nazwania niż kolory. Takie wnioski przedstawili naukowcy 18 stycznia w poczytnym piśmie Current Biology.

Semaq Beri odbierają świat dzięki zapachom (wikimedia-commons)

Poprzez włączenie członków społeczności rolniczej, którzy zamieszkują wspólne środowisko leśne i mówią w podobnym języku, nowe badanie wskazuje, po raz pierwszy, że praktyki kulturowe łowców-zbieraczy pomagają poprawić ich zdolność do określania zapachów – i prawdopodobnie ich umiejętności węchowe – w stosunku do ludzi ze społeczności osiadłych.

Doskonały węch mają w genach dzięki trybowi życia przodków?

Neurolog i badacz zapachów John McGann z Rutgers University w Piscataway, NJ, nazywa te wyniki „nieoczekiwanymi i bardzo interesującymi.” Genetyka najwyraźniej wchodzi w interakcję z osobistymi przeżyciami o różnych zapachach i pochodzeniu kulturowym, aby wytworzyć zdolności wyraźniejszego określania zapachów, co jest bardzo ciekawym zjawiskiem.

Wcześniejsze badania wykazały, że podobnie jak rolnicy Semelai, osoby z zachodu opisują kolory znacznie łatwiej niż zapachy.Ludzie w naszych, zachodnich społeczeństwach często mówią o zapachach, odwołując się do analogii, takich jak „pachnie jak banan”.

Semaq Beri, łowcy-zbieracze zazwyczaj używali specyficznych terminów dla różnych zapachów i kolorów, i właśnie takiego zdania są wspomniani pp. Majid z Uniwersytetu Radboud w Nijmegen w Holandii i Kruspe z szwedzkiego Uniwersytetu w Lund.Mieszkańcy lasów są wyczuleni na zapachy z racji swojego stylu życia i kultury – konkludują badacze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here